in

Awaria reaktora atomowego w Belgii

Belgijska agencja atomowa AFCN przyznała, że w elektrowniach doszło do mikropęknięć


Władze Akwizgranu w zachodnich Niemczech rozdają mieszkańcom darmowe tabletki z jodem. Obawiają się awarii w starzejącej się belgijskiej elektrowni atomowej Tihange, położonej 70 kilometrów od granicy.

BBC pisze, że mieszkańcy półmilionowego Akwizgranu mogą zarejestrować się na stronie internetowej ratusza i dostać kupony, które potem w aptece wymienią na tabletki. Jod zmniejsza ryzyko zachorowania na raka tarczycy w przypadku uwolnienia szkodliwego promieniowania. BBC przypomina, że w przeszłości dochodziło do protestów w Niemczech przeciwko belgijskiej elektrowni Tihange, która znajduje się w odległości około 70 kilometrów od granicy.

Elektrownie atomowe w Tihange i Doel wstrzymywały już pracę ze względów bezpieczeństwa. W sumie w obu jest siedem reaktorów. Reaktory wyłączą, ale jeszcze nie teraz Belgijska agencja atomowa AFCN przyznała, że w elektrowniach doszło do mikropęknięć i są one sprawdzane przez ekspertów, także zespoły międzynarodowe.

Nie ma jednak ryzyka promieniowania. Reaktor atomowy Doel 3 ma zostać zamknięty w 2022 roku, a Tihange 2 – rok później. Kolejnych pięć do 2025 roku. Eksperci jednak obawiają się, że po wyłączeniu reaktorów Belgia nie będzie w stanie wyprodukować w alternatywny sposób 6 tysięcy megawatów energii.

 

 

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Comments

0 comments

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Mamy dane gwałciciela z Rimini!

Korea Południowa wystrzeliła pociski! – Początek wojny?