in

George Soros podarował 18 miliardów dolarów!

Sprawdż komu – mamy detale

Miliarder przekazał z prywatnego majątku liczącego 23 miliardy dolarów blisko 80 proc. funduszy na konto własnej fundacji, zajmującej się finansowaniem programów dobroczynnych na całym świecie – podaje portal Gazeta.pl, powołując się na Wall Street Journal.

Instytucja, której Soros przekazał pieniądze to Open Society Foundations, założona w 1993 roku. Sama fundacja w czasie swojego istnienia wydała łącznie 14 miliardów dolarów, zatem przekazana przez Sorosa suma zapewni jej źródło finansowania na kolejne dekady. Jest to obecnie jedna z najbogatszych organizacji charytatywnych na świecie, którą wyprzedza tylko fundacja Billa i Melindy Gatesów.

Open Society Foundations działa na wszystkich kontynentach i zajmuje się ochroną praw człowieka, edukacją, administracją, zdrowiem, mediami oraz wspieraniem rozwoju gospodarczego. W ciągu dwóch ostatnich lat istnienia fundacja przeznaczyła 60 milionów dolarów na pomoc uchodźcom i imigrantom.

W budżecie na rok 2017 fundacja przewidziała przeznaczenie na działalność dobroczynną blisko 620 milionów dolarów. 87-letni Soros działalność charytatywną rozpoczął w 1979 roku od finansowania edukacji czarnych mieszkańców RPA w czasach apartheidu. W USA Soros jest hojnym darczyńcą Partii Demokratycznej, jego fundacje skupiały się na zmianach polityki imigracyjnej oraz systemu sprawiedliwości w Ameryce. Kontrowersje i krytykę wywołuje wsparcie miliardera okazywane migrantom z Bliskiego Wschodu i nawoływanie państw europejskich do ich przyjmowania. Rządy Węgier, Polski czy Macedonii nie kryją swego krytycznego nastawienia do finansowania przez Sorosa działań wpływających na politykę wewnętrzną w ich krajach.

Żródło: Gazeta.pl, Wall Street Journal.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Comments

0 comments

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

USA: Nie żyje Hugh Hefner, najsłynniejszy imprezowicz wszech czasów założyciel “Playboya” (VIDEO)

Ta dziewczynka ma dzisiaj urodziny – Poznajecie? (22 zdjęcia i 13 filmów)